NOWY ROK SZKOLNY - STARE PROBLEMY
Środa, 06 Wrzesień 2017 12:33

Dla dzieci z cukrzycą i ich rodziców nowy rok szkolny to nie tylko emocje związane z poznaniem nowych kolegów, zdobywaniem wiedzy, czy zakupem zeszytów, kredek i podręczników. Radość związaną z wyborem tornistra, czy pisaków niszczy obawa o to jak zorganizować opiekę nad dzieckiem podczas pobytu w szkole, czy przedszkolu.

Niestety, nie zawsze nauczyciele chcą pomóc w podaniu insuliny i zmierzeniu poziomu cukru we krwi. Nieraz, nawet mimo szkolenia, nie chcą się podjąć tych czynności obawiając się odpowiedzialności, tłumacząc nadmiarem obowiązków. Często mówimy, że problem rozwiązałaby obecność pielęgniarek w szkole.

Wczoraj dotarła do nas jednak „wyjątkowa” informacja. Pielęgniarka, która jest w szkole od 7:30 do 14:30 odmówiła podawania insuliny, bo... nie ma czasu. NIE MOGŁA tego zrobić, nie powinna była odmówić. Obowiązuje ją Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r., w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2016 r., poz. 86). Załączamy zdjęcie z przywołanymi przepisami.

Pamiętajcie! Pielęgniarka musi mieć zlecenie od lekarza.

A jakie są Wasze doświadczenia z nauczycielami i pielęgniarkami w kwestii opieki nad dziećmi z cukrzycą?

 

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.

Zmieniony ( Środa, 06 Wrzesień 2017 12:37 )
 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.