ORZEKANIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI – PILNE!
Czwartek, 14 Kwiecień 2016 15:53

Przez ostatnie kilka lat, a od ponad dwóch bardzo intensywnie, Federacja zabiega o uregulowanie problemu orzekania o niepełnosprawności u dzieci z cukrzycą. Nasze podstawowe postulaty w zakresie przyznawania punktu 7 w orzeczeniu o niepełnosprawności zawierają się w kilku punktach.

1. Wiek dziecka do 12 roku życia - obligatoryjne przyznanie punktu 7.
2. Dzieci starsze - decyzja dostosowana do potrzeb konkretnego dziecka, uzależniona od jego samodzielności w prowadzeniu cukrzycy, występowania chorób współistniejących, kondycji psychicznej.
3. Dzieci w wieku 13- 16 lat ze świeżo rozpoznaną cukrzycą - punkt 7 przyznawany na okres 12 miesięcy od diagnozy. Czas ten pozwoliłby na oswojenie się z chorobą i nauczenie jej prowadzenia przy stałej obecności rodzica.

W styczniu spotykaliśmy się z Ministerstwie, a 17 lutego i 8 marca wystosowaliśmy kolejne pisma. Niestety w sprawie orzekania w „międzyczasie” głos zabrała także inna organizacja cukrzycowa, która zaproponowała MNIEJ KORZYSTNE DLA DIABETYKÓW ale za to tańsze dla systemu rozwiązania. I tak sprawa, która - jak się wydawało - była na ostatniej prostej przybrała inny obrót niż zamierzaliśmy.

Szkoda, że W TAK WAŻNEJ SPRAWIE nie ma jedności po stronie organizacji cukrzycowych.

Kilka dni temu od Ministerstwa przyszła odpowiedź, niestety rozczarowująca, inna niż ustalenia i w zasadzie bez żadnych konkretów. A było już tak blisko! Za dwa tygodnie jedziemy na spotkanie do Ministerstwa. Odkręcać! Ale teraz będzie jeszcze trudniej!

Zmieniony ( Poniedziałek, 18 Kwiecień 2016 12:53 )
 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.