Nowy numer magazynu DIABETYK, lipiec 2016
Piątek, 01 Lipiec 2016 10:47

DIABETYK POLECA
Jak dobrze żyć z cukrzycą (cz. 1)
Istnieje bardzo dyskretna różnica między mówieniem o sobie, przedstawianiem się czy czytaniem o sobie per „cukrzyk” lub „osoba z cukrzycą”. Obydwa zwroty oznaczają to samo, ale… „mam cukrzycę” brzmi jednak nieco inaczej niż „jestem cukrzykiem”. „Ja-cukrzyk” definiuje mnie jako osobę inną od reszty społeczeństwa, od razu nakłada pewne wyobrażenia i kontekst (na marginesie, cukrzyk to niewielkich rozmiaru ptak – 11 cm – z rzędu wróblowatych, występujący w tropikach). „Mam cukrzycę” informuje, że muszę się na co dzień zmagać z pewną dolegliwością, ale oprócz cukrzycy mam wiele innych rzeczy – motor, łódkę, żonę, syna, okulary. Jest ona jednym z aspektów mojego życia, a nie jego najważniejszą charakterystyką.

POD LUPĄ
Coś na uspokojenie
Wszystkie preparaty, które bez przepisu lekarza można kupić w aptece na stres, zdenerwowanie, lęk, bezsenność czy niepokój mają ziołowe komponenty. Leki syntetyczne – te silniejsze i najsilniejsze – są dostępne wyłącznie na receptę. Nie oznacza to jednak, że ziołowe preparaty bez recepty są nieskuteczne. Z pewnością siła ich działania będzie mniejsza, a na efekt trzeba będzie czekać dłużej, jednak z drugiej strony będą one bezpieczniejsze i nieuzależniające (częsty problem związany ze stosowaniem syntetycznych leków uspokajających i nasennych). Najpierw warto zwrócić uwagę, jaką kategorię posiada dany preparat. Jak w przypadku większości produktów dostępnych w aptekach, także tutaj można znaleźć zarówno leki, jak i suplementy diety. Różnice między nimi są kolosalne niemal na każdej płaszczyźnie.

 
MIESIĘCZNIK DIABETYK, CZERWIEC 2016, NR 6 (245)
Piątek, 03 Czerwiec 2016 11:15

DIABETYK POLECA
Wakacyjny niezbędnik diabetyka


Biorąc tylko najważniejsze cukrzycowe rzeczy, już mamy spakowane pół walizki. Zastanawiacie się więc pewnie, jak duży zapas wystarczy? Oczywiście to zależy od długości wyjazdu, ale dobrą strategią jest zabranie co najmniej dwukrotnie większej ilości insulin, pasków, czy wkłuć niż stosujemy na co dzień. Lepiej przywieźć zapasy z powrotem do domu, niż na gwałt szukać lekarza, recepty, apteki, wkłuć – a jest to szczególnie problematyczne, gdy wakacje spędzamy za granicą. Zwłaszcza że produkty mogą mieć rożne nazwy lub może ich po prostu w danym kraju nie być. Gdy ruszymy na dwa tygodnie, a na co dzień jedna ampułka insuliny wystarcza nam na tydzień, nie oznacza to, że możemy wziąć tylko dwie zapasowe fiolki. Weźmy co najmniej cztery.

 

 
ŚCIGAMY SIĘ Z CUKRZYCĄ
Piątek, 03 Czerwiec 2016 11:13

31 maja w wyjątkowym miejscu, bo w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyło się spotkanie prasowe inaugurujące kampanię edukacyjną „Ścigamy się z cukrzycą”. Mecenasem kampanii jest firma Novo Nordisk, sponsor tytularny Team Novo Nordisk, jedynej profesjonalnej drużyny sportowej na świecie złożonej wyłącznie z osób z cukrzycą.

Ambasadorem akcji został mistrz olimpijski Michał Jeliński. Nasza Federacja Diabetycy.eu jest jednym z partnerów kampanii. O akcji przeczytacie więcej na www.scigamysiezcukrzyca.pl

 
RUSZA KAMPANIA ŚCIGAMY SIĘ Z CUKRZYCĄ
Poniedziałek, 30 Maj 2016 11:11

„Ścigamy się z cukrzycą” to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna zainicjowana przez organizacje reprezentujące środowisko pacjentów z cukrzycą w celu zwrócenia uwagi na cukrzycę w oraz aktywność fizyczną, jako element profilaktyki i terapii cukrzycy: potrzeby pacjentów i priorytety ochrony zdrowia w odniesieniu do zapobiegania, leczenia i edukacji w tej chorobie przewlekłej.

Działania kampanii skupione są wokół Teamu Novo Nordisk, w skład którego wchodzą rowerzyści, triatloniści i biegacze, których łączy fakt, iż wszyscy chorują na cukrzycę. Liderem teamu jest pierwsza wyczynowa drużyna kolarska złożona wyłącznie z zawodników z cukrzycą, która w tym roku po raz pierwszy weźmie udział w 73. Tour de Pologne.

 
Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli niepełnosprawnych dzieci z cukrzycą!
Poniedziałek, 30 Maj 2016 08:57

Od 1 czerwca do 31 grudnia 2016 Federacja prowadzi projekt „Przedszkola i szkoły przyjazne diabetykom!”, w ramach którego prowadzimy BEZPŁATNE szkolenia dla nauczycieli niepełnosprawnych dzieci z cukrzycą na terenie całej Polski.

Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły, decyduje kolejność zgłoszeń lecz w przypadku zbyt dużego zainteresowania placówek w stosunku do ilości zaplanowanych szkoleń pierwszeństwo ustala się dla: 1. przedszkoli (10 pkt), 2.placówek, w których jest dziecko z nowo rozpoznaną cukrzycą (10 pkt), 3. placówek, w których jest więcej niż 1 dziecko chore (5 pkt), 4. placówek publicznych ( 5 pkt).

Placówki zainteresowane szkoleniami zgłaszają się poprzez formularz umieszczony na stronie www.przyjaznediabetykom.pl lub poprzez wysłanie e-maila na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
PO SPOTKANIU NA TEMAT ORZEKANIA
Poniedziałek, 09 Maj 2016 13:56

Spotkanie Prezes Federacji Moniki Zamarlik z Dyrektorem Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych trwało prawie godzinę. Rozmówca, Pan Mirosław Przewoźnik zna problemy osób niepełnosprawnych, sam przez kilka lat był przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania w województwie podkarpackim. Do spotkania był przygotowany, otwarty na informacje, chętny do pomocy. Zna także specyfikę organizacji pozarządowych.

Poruszyliśmy dwa problemy: orzekanie o niepełnosprawności oraz problem z placówkami oświatowymi.

Co udało się ustalić:

1. Obecnie Ministerstwo przygotowuje się do dużego projektu systemowego finansowanego ze środków unijnych mającego na celu przegląd orzecznictwa i wypracowanie rekomendacji w tym zakresie
Komentarz: Ustalenia są na ostatniej prostej, kwestia 1-2 miesięcy.

 
REFUNDACJA CGM
Niedziela, 08 Maj 2016 21:00

Na Zjeździe Naukowym PTD w Kielcach, w ostatni czwartek 5.05.2016, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia (Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Radziwiłła) POTWIERDZIŁ, że stosowne pisma zostały już podpisane i prawdopodobnie od czerwca REFUNDACJA WEJDZIE W ŻYCIE!

Cieszymy się, bo mamy w tym swój skromy udział. Kilka wizyt w Warszawie, kilkanaście pism i listów, kilkadziesiąt rozmów telefonicznych nie pójdzie na marne! Na szczęście tego nikt nam nie zepsuł.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 51

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.